Ne istediğini bilen ve kendi tarzını da yaratmak isteyen kadınların tercihi Chamay, Türkiye'de giderek artan tasarımcı marka anlayışının yeni temsilci, yerinden biri olarak hızla yükseliyor. Bu alanda ciddi bir boşluğu dolduran ve kısa sürede dünya markası olmaya çalışan Chamay, şimdi daha fazla kadına ulaşmak için mağaza taşarak büyüyecek. Birgül Ergun tarafından 2006 yılında kurulan Chamay, açılacak yeni mağazalarla tüm Türkiye ye ve dünyaya yayılmayı hedefliyor. Chamay’ın kurulduğu 2006 yılından bugüne cirosunu neredeyse % 200 oranında artırdıklarını söyleyen Birgül Ergün, bu hedef doğrultusunda bu yıl sonuna kadar İstanbul’da üç Chamay mağazası açmayı planladıklarını belirtiyor. Nişantaşı’ndaki City’s alışveriş merkezinde kendilerinin açtığı Chamay mağazasını, yüksek kiralar ve beklentileri karşılamaması nedeniyle birkaç ay önce kapattıklarını söyleyen Ergun, Türkiye’de açılacak mağazalarla ilgili şu bilgileri veriyor.

İstanbul’da ilk mağazamızı Bağdat Caddesi üzerinde Temmuz sonuna kadar açacağız. İkinci mağazamızı Etiler civarında açmayı düşünüyoruz. Bir de Florya civarına mağaza açmayı uygun görüyoruz. Şık butik tarzındaki bu mağazaları İstanbul’da açtıktan sonra Adana’da, Gaziantep’te, Konya’da mağazalaşacağız. İstanbul'daki Chamay mağazalarını kendimiz açacağız ama diğer illere bayilik vereceğiz. Şu an İstanbul dışında Bursa’da IGS’ de, Trabzon’da Vardallar’ da, Kayseri’ de Vakko’da, Urfa’da Adana’da Ferre gibi markaların olduğu çok şık bir butikte ürünlerimiz satılıyor.”

“Yurtdışında butik mağazalar açacağız”


Chamay olarak yurtdışında da butik mağazalar, satış noktalan gibi kanallarla büyümeyi istediklerini söyleyen Ergun, Chamay kurulduktan 15 gün sonra ilk mağazayı Almanya’nın başkenti Berlin’de açıldığını belirtiyor. Ergun, yurtdışına yönelik planlardan da söz ederek “Londra’da ürünlerimiz satılıyor ama bir satış noktası ile daha görüşüyoruz. İran’da da departman storlarda ürünlerimiz satılıyor ve İranlı müşterilerimiz bizden çok memnun. Bu yüzden orada da iki satış noktası ile görüşmemiz sürüyor. 2010’un ilk çeyreğinde İran’da iki noktada Chamay olarak satış yapacağız. Aynı şekilde 2010’da Londra’da olacağız. Bunun dışında üç yıl önce Los Angeles’te Chamay USA’yı kurduk. Bir arkadaşımızın kurduğu Chamay USA bize sipariş alıyor, oraya gelen siparişleri biz üretip tekrar oraya gönderiyoruz. 2010’da Los Angeles’te de mağaza açacağız. Bir de Rusya’da görüşmelerimiz var

A ve A Plus kadın tüketicilere hitap eden Chamay’ı tercih eden kadınların tavsiyesi ile müşteri kitlesinin günden güne arttığını söyleyen Birgül Ergun, bugün Chamay giysilerinde yakından takip ettikleri yeni teknolojilerle üretilmiş kumaşlar kullandıklarını, nano teknoloji ile üretilen, çevreye ve insana dost kumaşlara, el işçiliği ile ilave değerler kazandırdıklarını, bu özenin de ürünlerde gözle görülür farklılık yarattığını dile getiriyor.

Mağaza açmayı hedeflediğimiz pazarlardan biri de Rusya” diyor. Bu kadar kısa sürede böyle bir gelişme gösteren, dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen Chamay markasının yaratıcısı Birgül Ergun, adını New York, Paris ve Londra fuarlarında duyuracak kadar işini iyi bilen, çalışkan ve başarılı bir isim. Öz Türkçe de ‘öncü’ anlamına gelen Chamay’ı başarısı asıl anlamda Birgül Ergun’un başarısı. Ergun, 1985 yılında Rüştü Uzel Kız Meslek Lisesinin hazır giyim bölümünden mezun olduktan sonra babasının kendisi için açtığı küçük atölyede sektöre adım atmış. Kısa bir süre sonra yaptığı kaliteli giysiler sayesinde Titiz, Paketlendi, Atalar, Vepa gibi markalarla çalışmaya başlayan Ergun’un atölyesi, bir sene içinde aranan ve tercih edilen fason atölye haline gelmiş. Bu arada Paris’te iki yıl sıkıştırılmış yüksek tasarım eğitimi alan Birgül Ergun, atölyeyi zamanla büyüterek minik bir fabrikaya dönüştürmüş.